Путин го враќа ударот: Русија воведува економски мерки и санкции – Ќе се забрани извоз на одредени суровини

t

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за примена на посебни економски мерки во областа на надворешната економска активност со цел да се обезбеди безбедност на државата.


Тој нареди забрана за извоз и увоз на производи и суровини од Русија, чиј список ќе го утврди Владата.Владата има рок од два дена да ја утврди таа листа.
Мерките се воведуваат како одговор на западните санкции против Русија поради специјалната воена операција во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се спрема нов напад? Русија ги засилува…

Руските граничари на границата со Украина се…

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе…

92-ри ден од руската специјална операција во…

(Фото) Русите го покажаа “трофејот”: Какво НАТО…

Руската војска која го зазеде Лиман, меѓу…