Објавено на:

Путин го откачи Бајден: Нема да има средба меѓу двајцата претседатели

t

Москва и Вашингтон не сакаат да организираат средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џо Бајден, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Американските медиуми претходно објавија дека се очекува претседателот Бајден да отпатува во Европа за да разговара за ситуацијата во Украина.

„Нема да има средба Путин-Бајден“, одговори Песков на прашањето дали се разгледува можноста за средба меѓу претседателите на Русија и САД.

Според телевизијата Ен-Би-Си, за време на своето патување во Европа, Бајден најверојатно ќе го посети Брисел, каде што се седиштата на раководните тела на НАТ О и ЕУ, но не се наведуваат дополнителни детали за патувањето или конкретни датуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Левица во Брисел: Претставници на партијата на…

Претставници на "Левица" остварија средба со европратеници…

(Видео) Прваче или претседател: Бајден се потруди…

Американскиот претседател, Џо Бајден се врати во…

Бајден вели: Санкциите против Русија влијаат и…

Соединетите држави и Европа знаеле дека воведувањето…

Да не го турна Путин: На социјалните…

Американскиот претседател Џо Бајден падна од велосипед…

(Видео) Изгледа му требаат помошни тркала: Бајден…

Претседателот на САД, Џо Бајден во текот…