Путин: Доаѓаат лоши денови за странските агенти во Русија

t

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, повика на воведување построга одговорност за странските агенти во Русија.
„Престанете да зборувате глупости, особено во периодот на специјална воена операција и неограничени антируски санкции. А на законодавно ниво треба да се воведе попрецизна класификација и построга одговорност за странските агенти“, напиша Медведев на Телеграм.
Медведев повика активностите на странските агенти во Русија да бидат „под строга контрола“ и да бидат „транспарентни за нашето општество“.
Претходно, Државната Дума предложи да се смени дел 2 од чл. 207.3 од Кривичниот законик на Русија и заострување на казната за странски агенти за дезинформации за армијата.
Рускиот претседател Владимир Путин му нареди на Министерството за правда, заедно со Генералното обвинителство и Советот на претседателот на Русија, да го анализираат законот за странски агенти до 1 мај, вклучително и во врска со можното исклучување на организации


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уште еден трофеј: Руските воздушни сили соборија…

Руските воздушни сили соборија украински авион МиГ-29…

Полски медиум: Калининград можеше да биде наш,…

Полски "Онет": Калининград можеше да биде наш,…

Путин “удри метла”: Големи промени во командата…

Руското Министерство за одбрана соопшти дека раководството на централните…

(Видео) Тешко на Украинците: Русија објави снимки…

Руското Министерство за одбрана објави снимка од…

Да ја прогласат за народен херој: Украинска…

Војниците поставувале мини кога коза, која побегнала…