Објавено на:

Путин: ЕУ ќе претрпи загуби од 400 милијарди долари

t

Рускиот претседател, Владимир Путин процени дека ЕУ ќе претрпи загуби од најмалку 400 милијарди долари поради санкциите што ги воведе кон Русија. Тој уште еднаш ја отфрли одговорноста за глобалниот економски пад, наведувајќи наместо тоа дека инфлацијата, енергетските трошоци и кризата со храна се поврзани со политиките на Западот.

Путин предвиде дека недостигот на ѓубрива може да ги зголеми цените на храната уште повеќе, додавајќи дека Русија би можела да го зголеми својот извоз на ѓубрива и жито. Тој исто така тврди дека „мрачните прогнози“ за состојбата на руската економија не се оствариле и дека неговата влада успешно го запрела растот на домашната инфлација. „По врвот од 17,8 отсто, инфлацијата сега е на 16,7 отсто и продолжува да опаѓа“, рече тој, истакнувајќи дека јавните финансии се стабилни, а властите преземаат мерки за дополнително заладување на економијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

Русија достави 507 тони хуманитарна помош во…

Пет хуманитарни акции беа спроведени од страна…

Путин ги пофали младите Руси за активната…

Младите во Русија се трудат да го…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…