Објавено на:

Путин задоволен: Невработеноста во Русија е на рекордно ниско ниво

t

Невработеноста во Русија е на рекордно ниско ниво, но тоа не значи дека се решени проблемите на пазарот на трудот, изјави рускиот претседател Владимир Путин на средбата со членовите на Владата.

„Генерално, постојат прашања за квалитетот на работните места. Во некои региони и локалитети, стапката на невработеност е сè уште многу повисока од националниот просек. Во претпријатијата каде што производството е намалено, тимовите се делумно оптоварени, тие работат со скратено работно време. изјави шефот на државата.
Во исто време, генерално, од јули минатата година руската економија покажува позитивна динамика, истакна претседателот. Тоа беше постигнато, меѓу другото, преку развојот на пазарните ниши кои беа ослободени по заминувањето на западните компании.


Враќањето на траекторијата на раст не треба да не опушта. Треба да ги поддржиме и зајакнеме позитивните трендови во нашата економија, да ја зголемиме нејзината ефикасност, да обезбедиме технолошки, кадровски и финансиски суверенитет“, рече шефот на државата.
Тој повика да се дејствува брзо, без непотребна бирократија, бидејќи нелегитимните санкции наметнати против Русија на среден рок навистина може да имаат негативно влијание врз економијата.

Водечкиот фактор на раст е постојаното зголемување на домашната побарувачка, но неговата динамика треба да одговара на целите за инфлација на Централната банка, продолжи Путин. Тој наложи да не се дозволи ниту негово забрзување ниту прекумерно забавување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин задоволен: Невработеноста во Русија е на…

Невработеноста во Русија е на рекордно ниско…

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти…

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател…

Да се биде или не: Ако падне…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Украинската вицепремерка: Русите да не посвојуваат деца…

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук ги повика Русите…

(Видео) Македонија нема ништо против рускиот народ,…

На прашање на Инфомакс како ја коментира…