Објавено на:

Путин: Зголемен е бројот на сајбер напади кон Русија од странски државјани

t

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека бројот на сајбер напади врз Русија од странски државни структури се мултиплицирал и дека Русија мора да ја зајакне својата сајбер одбрана со намалување на употребата на странски софтвер и хардвер.

„Се прават насочени обиди да се оневозможат интернет-ресурсите на руската критична информациска инфраструктура“, рече Путин, додавајќи дека на мета биле медиумите и финансиските институции.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Не е ова Македонија: Специјалци од…

Федералната служба за безбедност на Руската Федерација…

Путин: Сите заслужни во операциите во Украина…

Рускиот претседател Владимир Путин, на средба со…

Русија се залага за проширување на Советот…

Рускиот амбасадор во Кина, Андреј Денисов, смета…

Путин нема да испрати честитка до Бајден…

Руискиот претседател Владимир Путин годинава нема му…

Кога Србија ќе влезе во ЕУ ќе…

Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека кога…