Објавено на:

Путин: Зголемен е бројот на сајбер напади кон Русија од странски државјани

t

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека бројот на сајбер напади врз Русија од странски државни структури се мултиплицирал и дека Русија мора да ја зајакне својата сајбер одбрана со намалување на употребата на странски софтвер и хардвер.

„Се прават насочени обиди да се оневозможат интернет-ресурсите на руската критична информациска инфраструктура“, рече Путин, додавајќи дека на мета биле медиумите и финансиските институции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…