Објавено на:

Путин именува нов командант на силите во Украина – Западот вели тоа е доказ дека лошо им оди

t

Официјалните лица изјавија дека генералот Александар Дворников, командант на јужниот воен округ на Русија, е именуван за командант на руската воена кампања во Украина.

„Тоа зборува за руското признание дека им оди исклучително лошо и дека треба да направат нешто поинаку“, рече европскиот претставник за Си-Ен-Ен.

Новиот командант со долгогодишно борбено искуство може да донесе ниво на координација на нападот што сега се очекува да се фокусира на регионот Донбас, наместо на повеќе фронтови.

Дворников (60) беше првиот командант на руските воени операции во Сирија, откако Путин испрати војници таму во септември 2015 година за да ја поддржат владата на сирискиот претседател Башар ал Асад. За време на командата на Дворников во Сирија од септември 2015 година до јуни 2016 година, руските авиони го поддржаа режимот на Асад и неговите сојузници додека го опсадуваа источниот дел на Алепо, контролиран од бунтовниците, бомбардирајќи густо населени населби и предизвикувајќи големи цивилни жртви. Градот падна во рацете на сириските владини сили во декември 2016 година.

Руските сили користеа сличен тежок пристап во делови на Украина, напаѓајќи станбени згради во поголемите градови и уривајќи голем дел од украинскиот пристанишен град Мариупол.

„Ќе видиме колку ефикасно ќе се покаже тоа“, рече европскиот функционер. „Руската доктрина, руската тактика останува речиси како што е од Авганистан“.

„Тие ги прават работите на истиот стар начин“, додаде службеникот.

Воените аналитичари и американските официјални лица запознаени со разузнавачките проценки шпекулираат дека руските генерали имаат за цел да му претстават на Путин опиплив напредок на бојното поле пред Денот на победата на 9 мај, кога Русија го одбележува поразот над нацистичка Германија и традиционално ја одбележува со парада во Москва. Европскиот функционер го опиша како „самонаметнат рок“, кој може да ги наведе Русите да направат дополнителни грешки.

Но, тоа може потенцијално да ги наведе руските сили да извршат повеќе злосторства, како што наводно се случило во киевското предградие Буча додека беше под руска окупација. „Смрдеата од овие воени злосторства ќе виси над овие руски вооружени сили многу години“, рече функционерот.

Поранешниот амбасадор на Обединетото Кралство во Русија, Сер Родерик Лин, изјави за Sky News дека Москва назначила нов генерал со „прилично диво искуство во Сирија, за да се обиде барем да освои одредена територија во Доњецк што Путин би можел да ја претстави како победа“.

Назначувањето на нов генерален командант за руската војна во Украина може да биде обид да се создаде покохезивна стратегија. Си-Ен-Ен претходно објави дека Русија немала командант за операциите во Украина, што значи дека единиците од различни руски воени области дејствувале без координација, а понекогаш и со вкрстени цели, според двајца американски претставници од одбраната.

САД претходно оценија дека Путин најверојатно ќе именува генерал чии сили оперираат на југот на Украина, бидејќи тоа е местото каде што Русите зазедоа повеќе територија, наспроти руската обид да го опколи Киев и градовите во северна Украина, обид што неодамна заврши со повлекување.

Генералштабот на Украина во петокот соопшти дека руските сили го завршиле повлекувањето од северниот украински регион Суми, додека продолжуваат со трупањето сили на истокот на земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Путин со коментар за конфликтот во Нагорно-Карабах

Москва прави се` за да се заштитат…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

(Видео) Уапсен трговец со деца призна дека…

Во видео признанието на уапсениот трговец со…