Објавено на:

Путин им се обрати на матурантите: Поставете си највисоки цели, вие ја креирате иднината на Русија

t

Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин им честиташе на матурантите на Русија за нивното дипломирање и им посака да најдат работа што ќе им овозможи да го максимизираат својот потенцијал, да се осмелуваат, да сонуваат, да не се откажуваат и да се стремат напред.


„Во сите региони, и во големите и во малите градови, матурантите се збогуваат со училиштето, искрено им се заблагодарувам на нивните ментори. Од се срце ви честитам вам, на вашите наставници, родители и на сите ваши најблиски за овој прекрасен настан“, им се обрати Путин на матурантите.


Тој истакна дека возрасниот живот за довчерашните ученици допрва започнува, а денес се соочуваат со многу патишта и неверојатен број можности. „Многу е важно секој од вас да може да си најде свој бизнис, во кој максимално ќе се откријат вашите таленти, способности, вашиот потенцијал и кој навистина ќе ви се допадне“, додаде рускиот лидер.

Претседателот ги советува дипломираните секогаш да си поставуваат највисока граница за себе, без разлика каква професија ќе изберат, да се обидат да решат која било, дури и мала задача, „пет плус“ и „целосно да инвестираат во она што го правите, никогаш не се откажувајте. откажете се ако нешто не функционира веднаш.


„И тогаш дефинитивно ќе постигнете успех – личен, креативен, професионален, а вашите соништа сигурно ќе станат реалност“, рече Путин.


Тој додаде дека денешните ученици и студенти ќе треба да ја креираат и креираат идната историја на Русија, да направат значајни откритија, да поставуваат нови рекорди и да ги инспирираат другите со нивните достигнувања во различни области.

„Сигурен сум дека за неколку години ќе слушнеме, ќе научиме за овие извонредни достигнувања и ќе се гордееме со вас, придонесот што го давате за развојот и зајакнувањето на земјата, во продолжување на нејзините најдобри традиции. Отворени сте за се ново, сфатете ја вредноста на знаењето, искрено сакајте ја татковината и подготвени сте да се вклучите во креативна работа, да дејствувате, а не да чекате некој да направи се за вас.

Осмели се, сонувај, смело оди напред – не се сомневам дека ќе успеете“, додаде претседателот, посакувајќи им на матурантите среќа, благосостојба и среќа во се.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Дали се согласувате со Трас – Путин…

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство…

(Видео) Вака не се добива војна: Руските…

Новинарот Кристофер Милер на Твитер објави видео…

Путин и Зеленски со исто гледиште за…

Дипломатски извори соопштија дека Путин и Зеленски…