Објавено на:

Путин испратил 400 платеници во Киев за да го убијат Зеленски

t

Британски Тајмс објави дека рускиот претседател Владимир Путин испраќа група од околу 400 платеници од т.н. Групата Вагнер ќе го убие украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Групата Вагнер е приватна полиција која, според Тајмс, добила наредба од Владимир Путин да го убие Зеленски и 23 други украински владини функционери, што би ѝ олеснило на Москва да ја преземе контролата врз Украина.


Станува збор за група високо обучени платеници контролирани од Евгениј Пригожин, близок соработник на рускиот претседател кој често го нарекуваат „готвачот на Путин“. Тие наводно пристигнале пред пет недели и им биле понудени огромни суми пари за атентатот на Зеленски.

Тајмс вели дека се уште се чека зеленото светло на Москва за мисијата. Заедно со Зеленски, на списокот на лица што треба да бидат убиени се и украинскиот премиер, целата влада, градоначалникот на Киев Виталиј Кличко и неговиот брат Владимир. Според Тајмс, високи претставници на украинската влада биле информирани за нивните планови во саботата наутро.

Затоа, според Тајмс, во Киев е прогласен полициски час кој траеше 36 часа. На граѓаните им било кажано да останат во своите куќи за да може војската да ги исчисти улиците на Киев во потрага по руски диверзанти. Граѓаните на Киев се предупредени да ризикуваат „ликвидација“ доколку бидат фатени на улица за време на полициски час, бидејќи украинската војска би можела да претпостави дека се саботери.

Извор запознаен со активностите на Вагнер групата изјави за Тајмс дека во Украина во јануари пристигнале меѓу 2.000 и 4.000 платеници, но со различни задачи. Некои од нив беа испратени во сепаратистичките региони Доњецк и Луганск во источна Украина, а 400 од нив, на кои им беше наредено да го убијат Зеленски, од Белорусија се упатија кон Киев.

Платениците, наводно, ги следат Зеленски и неговите колеги преку нивните мобилни телефони и тврдат дека знаат каде се во секој момент. Друг извор за Тајмс изјави дека мисијата за убиство на Зеленски засега е паузирана, барем додека Русија разговара со Украина. Да потсетиме, претпладнево се водат разговори на границата со Белорусија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

РПЦ: Му благодариме на Бога што ја…

Светиот синод на Руската православна црква го…

Најавите за поскапување на струјата веќе втор…

Кои и колку општини формирале јавни претпријатија…

(Фото) Пролетната работна акција на Град Скопје…

Пролетната работна акција на Град Скопје и…

ЦУК со апел до граѓаните по најавата…

По најавата на Управата за хидрометеоролошки работи…

Путин во разговор со Макрон и Шолц,…

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со францускиот…