Објавено на:

Путин и Русите не им се лути на Украинците – им се лутат само на тие што сакаат да станат дел од НАТО

t

Портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков ги отфрли тврдењата дека рускиот претседател Владимир Путин е лут на украинскиот народ и истакна дека неговиот гнев е насочен кон оние кои сакаат земјата да стане дел од НАТО и американските нуклеарни ракети да бидат распоредени на украинска територија.

„Тој не им се лути на Украинците и никој овде во Русија не им се лути. Тој е лут на оние луѓе во Украина кои сакаат да станат дел од НАТО и американските нуклеарни ракети да бидат распоредени на територијата на Украина. Тој е лут на оние кои го забрануваат рускиот јазик во нивната земја, како и на оние кои носат нацистички обележја на улиците на Киев и Лавов. „За оние Украинци кои би сакале да разговараат со светот, со преговарачката група од Минск неколку години, без да исполнуваат никакви обврски“, објасни Песков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Ако ја ограничат цената на нафтата…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија…

Путин: Се решаваат проблемите на руската армија…

Рускиот претседател Владимир Путин, говорејќи за проблемите…

Ќе ги смири ли Ердоган Русија и…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави…

(Фото) Агенти на Службата за безбедност на…

Катедралната црква „Свето посредување“ во Бориспил во…

Пратениците изгласаа, Путин нека му ја мисли:…

Народните претставници на Бугарија почнаа да ја…