Објавено на:

Путин кажа што е целта на рускиот народ – може само да учиме од нив

t

Мисијата на рускиот народ е да го зајакне и развие „рускиот свет“, изјави претседателот на Русија, Владимир Путин, на церемонијата на доделување државни награди во Кремљ.

„Можам да кажам дека „рускиот свет“, како и целата наша земја, е мултиконфесионален и мултиетнички. Тоа е разновиден, огромен „руски свет“.

Нашата мисија е да ја зајакнеме, развиеме и да ја направиме привлечна за нашите граѓани, за целиот свет. „Можеме и го правиме тоа благодарение на луѓето како тебе“, рече Путин.

Претходно рускиот лидер изјави дека националната идеја на Русија е патриотизам.

„Патриотизмот се состои во тоа да се посветите на развојот на земјата, нејзиниот напредок. „И тоа воопшто не значи дека треба постојано да се држиме до нашето херојско минато“, изјави претседателот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Дали се согласувате со Трас – Путин…

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство…

(Видео) Вака не се добива војна: Руските…

Новинарот Кристофер Милер на Твитер објави видео…

Путин и Зеленски со исто гледиште за…

Дипломатски извори соопштија дека Путин и Зеленски…