Објавено на:

Путин му го кажаа на Ердоган условот за прекин на специјалната воена операција

t

Рускиот претседател Владимир Путин за време на телефонскиот разговор го информирал турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган за руската специјална операција за заштита на Донбас, а исто така детално ги објаснил главните цели и задачи поставени, соопшти прес-службата на Кремљ.

Рускиот претседател најави дека е можно прекинување на специјалната операција само доколку Киев престане да се бори и ги исполни барањата на Русија.


Путин нагласи дека руската специјална операција во Украина се одвива според планот и во согласност со распоредот.

„Потврдена е подготвеноста на руската страна за дијалог со украинските власти и со странските партнери со цел да се реши конфликтот“, се вели во соопштението.

За време на разговорите, Путин го привлече вниманието на Ердоган на фактот дека сите обиди на Киев да го одложи преговарачкиот процес немаат перспектива.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Протекоа плановите на Кина за Пацификот: Соломонските…

Кина планира да понуди значајни економски и…

Фон дер Лајен: Русија ја користи храната…

Европската унија не смее да стане зависна…

Светска банка: Војната во Украина може да…

Шефот на Светската банка, предупреди дека руската…

Путин почна да дели пасоши во окупираните…

Во блиска иднина во Керсон треба да…

Е*ете се со вакви предлози: Украинците гневни…

Советникот на украинскиот претседател Алексеј Арестович користеше…