Објавено на:

Путин направи чистка: Разрешени неколку функционери, меѓу нив и шефот на Роскосмос

t

Поранешниот вицепремиер Јуриј Борисов ќе го замени Дмитриј Рогозин на чело на Роскосмос, соодветните декрети ги потпиша рускиот претседател Владимир Путин.
Документите се објавени на веб-страницата на Кремљ.

Рогозин е на чело на државната корпорација од 24 мај 2018 година. Пред тоа, тој беше вицепремиер за воено-индустрискиот комплекс. По назначувањето на Рогозин во Роскосмос, оваа позиција ја зазеде Борисов.

Пред неговото назначување на функцијата вицепремиер, Јуриј Борисов беше заменик министер за одбрана од 2012 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Дали се согласувате со Трас – Путин…

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство…

(Видео) Вака не се добива војна: Руските…

Новинарот Кристофер Милер на Твитер објави видео…

Путин и Зеленски со исто гледиште за…

Дипломатски извори соопштија дека Путин и Зеленски…