Објавено на:

Путин нареди: Кој сака гас, од април ќе си плаќа во руски рубљи – ако не запира испораката

t

Рускиот претседател Владимир Путин им нареди на руската влада, Централната банка на Русија и на „Гаспром“ да спроведат мерки за промена на валутата за плаќање на гас до 31 март.

Ова се однесува на сите земји кои преземаат непријателски дејствија против Москва, а информацијата ја соопшти прес-службата на Кремљ.

Владата на Руската Федерација, заедно со Централната банка на Русија и јавното акционерско друштво „Гаспром“, треба да спроведат сет мерки за промена на валутата на плаќање за испорака на природен гас во земјите на ЕУ и другите земји кои воведоа рестриктивни мерки против Руски државјани и руски правни лица, во руски рубљи. Извештајот е доставен на 31 март 2022 година, а потоа – месечно, се вели во соопштението.

Како што беше прецизирано, Владата треба да ја одобри директивата за измена на постоечките договори на „Гаспром“ за испорака на гас во сегментот на промена на валутата на плаќање во руската рубља. Според списокот на инструкции, тоа е неопходно да се направи до 31 март, „притоа задржувајќи го обемот на понудата, цените и принципот на формирање цени утврдени со договори“, пренесува „Спутник“.

Путин минатата недела донесе одлука дека непријателските земји во иднина гасот ќе го плаќаат во рубљи. Рускиот лидер му нареди на „Гаспром“ да ги префрли договорите во рубљата. Тој рече дека Русија ќе продолжи да испорачува гас во согласност со договорените количини и цени.

Русија нема да испорачува гас бесплатно ако Европејците одбијат да платат гориво во рубли, рече портпаролот Кремљ Димитриј Песков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ограничен е влезот на возила во регионот…

Според официјалната мрежа на локалната власт на…

Ковачевски најави забрана за набавка на морски…

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на вонредната прес…

Јакимовски за референдумската иницијатива на Левица: Доста…

Лидерот на ГОРМ, Стевчо Јакимовски смета дека…

Ковачевски најави субвенции на сметките за струја

Темата на вечерашната вонредна прес-конференција е енергетската…