Путин одржа нов говор: Не смееме да го ослабнеме рускиот суверенитет

t

Тој рече дека би било „опасно за Русија да го ослаби нејзиниот суверенитет“, додавајќи дека „нема да ја повтори таа грешка“.

„Во овие 1160 години научивме дека е опасно за Русија да го ослаби својот суверенитет, макар и за момент. Во тие периоди, самото постоење на Русија беше загрозено. Никогаш нема да ја повториме таа грешка“, рече Путин.

„Нема да се предадеме на уцени и заплашувања и никогаш нема да го загрозиме нашиот суверенитет. Ќе го зајакнеме и ќе ја развиваме нашата земја. Суверенитетот е гаранција за слободата на секој човек, исто како и нашите традиции. Луѓето не можат да се чувствуваат слободни, вистински слободни , ако мајка Русија не е слободна“, продолжи рускиот претседател.

Путин зборуваше и за „единството на луѓето соочени со заканата“.

„Почит кон семејството, љубов кон децата – ова е силна основа на нашите вредности. Тоа е и сочувство и желба да бараме благосостојба, не само за нас, туку и за цела Русија. Тоа е и единство на луѓето кои се соочуваат со закана за нашите пријатели и татковина“, рече Путин и на крајот од говорот се осврна на војната во Украина, која Кремљ ја нарекува „специјална воена операција“.

„За време на специјалната воена операција, нашите херои, војници и офицери, нашите доброволци, сите тие ги покажуваат највисоките човечки вредности. Тие чесно се борат како браќа за народот на Донбас“, рече Путин, а потоа додаде: „Да се ​​биде патриот е самата природа на Русија“.

Да потсетиме, Путин претходно денеска најави делумна мобилизација на руските резервисти и му се закани на Западот со употреба на нуклеарно оружје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рано утрово земјотрес ја погоди Хрватска

Ноќеска во 2 часот и 3 минути…

Продолжува судењето за пожарот во модуларната болница…

За денеска во Основниот суд во Тетово…

Денеска македонско-бугарски бизнис форум „До една милијарда…

Под покровителство на министрите за надворешни работи…

Добро утро со Инфомакс: Додека го вардиме…

На денешен ден, 7 декември, во 1993…

Денеска се празнува Светата великомаченичка Екатерина

Ќерка на царот Конста. По смртта на…