Објавено на:

Путин: Очекуваме дипломатско решение со Украина, преговорите ќе продолжат онлајн

t

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференција во Москва по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, изјави дека и понатаму се надеваат дека преку дипломатски канали ќе постигнат договор со Украина, а преговорите ќе продолжат онлајн и изрази надеж дека тие ќе дадат позитивен резултат.

Како што истакна првиот човек на Русија, постигнат е сериозен напредок на преговорите во Турција, повеќе светски лидери се надеваат на постигнување на договор помеѓу двете завојувани земји.

Рускиот претседател Владимир Путин ги обвини Украинците дека ги одолговлекуваат преговорите негирајќи претходно постигнати согласности за дел од мировниот договор и постојано подметнувајќи провокации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…