Објавено на:

Путин планира нуклеарен тест во близина на границата со Украина? Во Киев се делат таблети со јод!

t

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин планира нуклеарен тест на границата со Украина – додека властите во Киев веќе делат апчиња со калиум јодид за да се заштитат од можен нуклеарен напад.

НАТО издаде разузнавачки извештај до своите членки и сојузници, во кој предупредува дека Кремљ планира да ги тестира таканаречените нуклеарни торпедо беспилотни летала Посејдон, кои се нарекуваат „судски ден“, пишува лондонски Тајмс.

Путин планира да го тестира во близина на границата со Украина како доказ дека е подготвен да ја исполни својата закана „да ги искористи сите средства што ни стојат на располагање“, вклучително и оружје за масовно уништување, изјавија извори за весникот.

Најавеното предупредување доаѓа откако се верува дека Русија распоредила дел од своите нуклеарни арсенали, вклучително и најголемата подморница во светот, Белгород, која е способна да носи нуклеарки Посејдон, таканареченото „оружје на апокалипсата“.

Забележан воз кој носи оружје до првите борбени линии, исто така, се сметаше дека е управуван од сивата сила одговорна за нуклеарниот арсенал на Кремљ.
Висок извор од одбраната во Обединетото Кралство изјави за Тајмс дека Путин најверојатно ќе ја покаже својата подготвеност да користи нуклеарни оружја некаде во Црното Море.

Сепак, „не е невозможно“ Путин да истрела помало, тактичко нуклеарно оружје во самата Украина, се вели во извештајот.

Тоа носи дополнителен ризик бидејќи „тие би можеле да погрешат и случајно да погодат руски град блиску до украинската граница, како што е Белгород“, додаде изворот.

Путин инсистираше на тоа дека „не блефира“ за неговата подготвеност да го користи својот нуклеарен арсенал, а американските власти јасно ставија до знаење дека сериозно ги сфаќаат заканите.

Официјални лица во главниот град на Украина, исто така, веќе преземаат чекори за да се подготват за можен штрајк таму.

Градскиот совет на Киев соопшти дека им обезбедува на центрите за евакуација апчиња со калиум јодид, кои можат да помогнат во блокирањето на апсорпцијата на штетното зрачење од тироидната жлезда доколку се земат блиску до нуклеарен напад.

Таблетите ќе им бидат дистрибуирани на жителите во областите контаминирани со нуклеарно зрачење доколку има потреба од евакуација, се вели во соопштението на градскиот совет.

Експертите веруваат дека Путин очигледно „очајува“ поради понижувачките неуспеси на бојното поле.

„Со оглед на квалитетот на одлучувањето во Кремљ во моментов, ништо не треба да се намалува“, изјави за UK Times Џејмс Роџерс, директор за истражување во Советот за геостратегија.

Други сè уште се надеваат дека ескалацијата на реториката и движењето на нуклеарното оружје е само предупредување за Западот да се држи настрана од бруталната војна на Русија против својот сосед.

Меѓутоа, ако Путин навистина изврши нуклеарен напад, тоа ќе ја „отвори Пандорината кутија“ доколку НАТО користи нуклеарно оружје за возврат, изјави за Тајмс експертот за нуклеарно оружје, професор Ендрју Футер.

„Ако Западот користи нуклеарно оружје како одговор, навистина не знаете што следува“, предупреди тој.

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан минатата недела изјави дека Вашингтон ја предупредил Москва на „катастрофални последици“ доколку употреби нуклеарно оружје.

Русија е најголемата нуклеарна сила во светот, со 5.977 боеви глави наспроти 5.428 на САД, според Федерацијата на американските научници.

Кога станува збор за тактичко нуклеарно оружје – помалку моќно од големите бомби што можат да ги уништат големите градови – Русија има околу 10 пати поголем број од САД.

Андреј Баклицки, виш истражувач во Институтот за истражување на разоружувањето на ОН, истакна дека нуклеарните оружја „не се нешто што само го користите и тие ги решаваат сите ваши проблеми“.

Нивната употреба останува „една од најголемите одлуки во историјата на Земјата“.
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, одби да разговара за наводното предупредување на НАТО, отфрлајќи го извештајот на Тајмс од Лондон како западни вежби во „нуклеарна реторика“.

„Западните медиуми, западните политичари и шефовите на држави се ангажираат во многу вежби за нуклеарна реторика во моментов“, рече Песков. „Не сакаме да учествуваме во ова“.

НАТО не одговори веднаш на барањето за коментар.

Заканите на Русија доаѓаат откако Северна Кореја истрела балистичка ракета над соседна Јапонија за прв пат по пет години рано во вторникот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Зеленски: Годинава Русија ќе изгуби сто…

Ситуацијата на фронтот е тешка. И покрај…

НАТО во Букурешт ја потврди поддршката за…

Министрите за надворешни работи на земјите членки…

Кулеба: Членките на НАТО побрзо да достават…

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро…

(Видео) Зеленски: Украина никогаш нема да прифати…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во редовното видео-обраќање…

Столтенберг “го провали” Путин: Ќе ја користи…

Русија најверојатно ќе продолжи да ги напаѓа…