Објавено на:

Путин: Постапките на Москва немаат врска со енергетската и прехранбената криза во светот

t

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека постапките на Москва немаат никаква врска со енергетската и прехранбената криза во светот и повторно го обвини Западот дека неговата економска и финансиска политика создала такво сценарио.

Сегашни и поранешни енергетски функционери изјавија за CNN дека се загрижени дека руската инвазија на Украина, по долгогодишно недоволно инвестирање во енергетскиот сектор, ќе го доведе светот во криза, која дури може да ја надмине нафтената криза од 1970-тите и раните 1980-ти.

Американскиот претседател Џо Бајден ја обвини руската инвазија на Украина за раст на цените на домашниот пазар, но и за недостиг на храна на глобално ниво.

Во интервју за рускиот државен Канал 1, Путин ги обвини Соединетите Држави дека „пумпаат големи суми пари“ во нивната економија како дел од борбата против ефектите од пандемијата на коронавирус, што доведе до инфлација и недостиг на храна. , цените на храната скокнаа“.

Како уште една причина за кризата на пазарите на храна и енергија, тој ги обвини и кусогледите политики на европските земји, а пред се на Европската комисија во енергетскиот сектор.

– Меѓу другото, Европејците не ги послушаа нашите итни барања за зачувување на долгорочните договори за испорака на истиот природен гас во европските земји, а почнаа и да ги раскинуваат договорите. Ова се одрази негативно на европскиот енергетски пазар – цените скокнаа. Русија нема апсолутно никаква врска со тоа – рече Путин.

Штом поскапе бензинот, веднаш скокнаа и ѓубривата, бидејќи дел од нив се произведуваат и со помош на гас. Сè е меѓусебно поврзано, додаде Путин.

– Но, ние предупредивме на тоа, а тоа нема никаква врска со каква било „воена операција“ на Русија – изјави тој.

Кремљ минатата недела соопшти дека Москва е подготвена да даде значаен придонес преку извоз на житарки и ѓубрива за да се избегне криза со храна, но само доколку Западот ги укине политички мотивираните ограничувања за Русија, пишува Си-Ен-Ен.

Путин се уште ја нарекува војната во Украина „специјална воена операција“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…