Објавено на:

Путин потпиша: Русија воведува визи за дипломатите од ЕУ, се укинуваат визните олеснувања на неколку категории граѓани

t

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша Закон за суспензија на поедноставеното издавање визи за граѓаните на повеќе европски земји.

Законот предвидува суспензија на визните олеснувања за повеќе категории граѓани на ЕУ, Данска, Исланд, Лихтенштајн, Норвешка и Швајцарија, вклучително и новинари и официјални делегации.

Со Законот се воведува визен режим за носители на дипломатски пасоши, а се укинуваат и визните привилегии за членовите на официјалните делегации, националните и регионалните влади и парламенти, уставните и врховните судови, како и за новинари.

Москва претходно ја најави оваа мерка како одговор на дејствијата на „непријателските земји”. Русија ги означува како непријателски државите кои и воведоа санкции поради нејзината воена интервенција во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

Нуклеарна војна во најава? Путин и Шојгу:…

Русија ќе биде принудена да реагира доколку…

„Југословенско сценарио“ вели Москва за намерата на…

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на…

Унгарија го блокираше барањето на земјите-членки на…

Унгарија го блокираше заедничкото барање на земјите-членки…

Свесни сме дека направивме многу отстапки, но…

Вицепремиерот за европски интеграции, Бојан Маричиќ, вечерва…