Објавено на:

Путин почнува воена операција во Донбас: Доњецк и Луганск најавија финално ослободување

t

Претседателот на Русија Владимир Путин синоќа во специјално обраќање до граѓаните на Русија соопшти дека донел одлука за започнување на специјална воена операција во Донбас. Шефот на државата посочи дека руските планови не вклучуваат окупација на Украина.


Ситуацијата на контактната линија во Донбас ескалираше утрото на 17 февруари. Самопрогласените Народни републики Доњецк и Луганск најавија најинтензивно гранатирање од Украина во последните месеци. Во петокот, на 18 февруари, водачите на ЛНР и ДНР, Леонид Пашечник и Денис Пушилин, најавија евакуација на жителите на републиките во Русија поради зголемената закана од борбени операции.Претходно, раководството на Народната република Доњецк и Луганск апелираше до Путин да ја признае нивната независност. Во понеделникот, по вонредната проширена седница на Советот за безбедност, Путин им се обрати на граѓаните на Русија, велејќи дека смета дека е неопходно да се донесе одлука за итно признавање на суверенитетот на Народна Република Кина и Демократската Народна Република, бидејќи тие кои се впуштија во крвопролевање, насилство и беззаконие не признаа решавање на конфликтот во Донбас, освен војската.

Веднаш по неговото обраќање, претседателот потпиша указ во Кремљ за признавање на Народна Република Доњецк и Народна Република Луганск

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Падна уште еден град во Доњецк:…

Руските сили ја презедоа контролата врз градот…

(Фото) Донбас во оган: Километарски фронт, Русите…

„Донбас во оган“: Рускиот блогер од Украина…

Бугарски експерт за Дејли мејл: Можен е…

Највисоките безбедносни функционери на Владимир Путин разбираат…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

(Видео) Командата не’ предаде, нема муниција, нема…

Потресно видео се појави на You Tube…