Објавено на:

Путин: Руските ПВО системи се едни од најдобрите во светот

t

На средбата со гувернерот на регионот Белгород, Вјачеслав Гладков, Владимир Путин високо ја оцени состојбата на руските сили за воздушна одбрана.

Практичната борбена работа покажува дека руската воздушна одбрана е една од најдобрите во светот“, рече рускиот претседател.

Руското производство на противвоздушни ракети е споредливо со вкупниот обем на производство на овие системи ширум светот, оцени рускиот претседател, пренесува РИА Новости.

Путин, исто така, истакна дека Русија произведува три пати повеќе ракети за противвоздушна одбрана отколку што САД создаваат за системите Патриот.

„Што се однесува до ракетите за противвоздушна одбрана воопшто, за различни намени, руското производство е споредливо со целото светско производство“, рече тој.

„Сепак, сè се случува, но генерално системот функционира како што треба“, заклучи Владимир Путин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…