Путин: Русија е подготвена да помогне во решавањето на меѓународната криза со храна, но само доколку Западот ги укине санкциите

t

Русија е „подготвена да помогне во решавањето на меѓународната криза со храна“, но само доколку Западот ги укине санкциите, му рекол рускиот претседател Владимир Путин на италијанскиот премиер Марио Драги, објави Скај њуз.

Путин рекол дека Русија е подготвена да извезува жито и ѓубрива за да се справи со кризата. Тој исто така рече дека Русија е подготвена да продолжи со непречено снабдување со гас за Италија.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кога Србија ќе влезе во ЕУ ќе…

Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека кога…

Повторно голем број санкционирани возачи за едно…

Министерството за внатрешни работи во текот на…

Официјално: Луганск е под целосна контрола на…

Министерот за одбрана Сергеј Шојгу му пријавил…

Русите гневни: Украина го ганатира Белгород, има…

Најмалку три лица загинаа, а десетици станбени…

Бориславова: Во Бугарија има политичари кои земаат…

Бугарските безбедносни служби имаат информации дека нашите…