Објавено на:

Путин: Русија не може да живее со свиткана кичма – Ќе најдеме решение за сите проблеми со нашите пријатели

t

Путин: Правиме правилна работа што го поддржуваме Донбас, Русија не може да живее со свиткана кичма!


Помошта што Русите им ја даваат на бегалците од ДНР и ЛНР покажува дека Русија постапува правилно поддржувајќи го Донбас, изјави претседателот на Русија, Владимир Путин.„Тоа може да се случи. Не ни оставија други шанси да го решиме ова прашање на друг начин. А, тоа што нашите граѓани на овој начин реагираат на потребата да им се помогне на луѓето кои се во неволја доволно зборува.

„Тоа покажува дека луѓето како целина ги поддржуваат нашите постапки и зборува за вистинската работа со поддршката на Донбас“, рече Путин на консултацијата со членовите на владата.


Според него, многу земји се адаптирале и ги прифаќаат сите одлуки на нивните патрони, но Русија не може да постои во таква тажна и понижена состојба.
„Добро знаеме дека многу земји веќе се адаптираа да живеат со свиткани грбови и да ги прифаќаат сите одлуки на своите покровители 20 пати. Русија не може да постои во таква тажна, понижувачка состојба. Порано или подоцна, сè што се случува денес мораше да се случи, рече Путин.

Русија заедно со партнерите кои не признаваат санкции ќе ги реши сите проблеми
Русија заедно со партнерите кои не ги признаваат западните санкции ќе изнајдат решенија за сите проблеми, сигурен е рускиот претседател.


„Со оние кои не ги препознаваат ваквите незаконски дејствија, ние сигурно ќе најдеме решенија за сите проблеми што се обидуваат да ни ги создадат“, нагласи Путин, додавајќи дека не се сомнева дека санкциите против Русија ќе бидат воведени на ист начин како во претходните години.

Според него, потребно е да се дејствува одлучно во однос на заминувањето на странските компании од рускиот пазар, односно да се воведе надворешно управување со тие компании.


„Нема да се затвориме засекогаш, отворени сме да работиме со сите наши партнери, странски партнери кои самите го сакаат тоа. Правата на оние странски инвеститори и колеги кои остануваат во Русија и работат во Русија мора да бидат сигурно заштитени. И ја молам владата тоа да не го изгуби од вид.

„По оние кои ги затвораат своите производствени капацитети треба да се постапи решително… Како што предложи премиерот, неопходно е да се воведе надворешен менаџмент, а потоа да се префрлат овие компании на оние кои сакаат да работат“, рече Путин, додавајќи дека има доволно правни пазарни инструменти за негово спроведување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе…

92-ри ден од руската специјална операција во…

(Фото) Русите го покажаа “трофејот”: Какво НАТО…

Руската војска која го зазеде Лиман, меѓу…

Мила му е Украина ама помил му…

Најбогатиот човек во Украина, Ринат Ахметов вели дека планира…