Објавено на:

Путин сака да ги признае, Украина не се откажува од своето: Подготвен документ за зачувување на Доњецк и Луганск

t

Украинската Врховна Рада (парламент) подготвува нацрт-документ со кој се потврдува дека териториите на самопрогласените народни републики Доњецк и Луганск и припаѓаат на Украина, изјави во понеделникот претседателот Руслан Стефанчук. ДПР и ЛПР во Киев се нарекуваат одредени области на регионите Доњецк и Луганск.

„Што се однесува до парламентот на Украина. Знам дека е во тек соодветна резолуција, која уште еднаш ја потврдува припадноста на териториите на таканаречените ЛПР и ДПР како составен дел на територијалниот интегритет на Украина“, рече Стефанчук. „Мислам дека ќе биде регистриран до крајот на денот“, рече тој на брифингот прикажан на ТВ каналот Украина-24.


Тој, исто така, ги коментираше плановите на долниот дом на руската Државна дума да разгледа во вторник две опции за порака до претседателот Владимир Путин со барање за признавање на ДПР и ЛПР. „Што се однесува до гласањето во Државната дума, ова не е прва и последна одлука на Руската Федерација што можеби светот нема да ја разбере“, рече спикерот.

Во вторник Дума ќе разгледа две верзии на резолуцијата со која се бара од претседателот Путин да ги признае народните републики Доњецк и Луганск, напиша претседателот Вјачеслав Володин на својот канал Телеграм во понеделникот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ексклузивно видео: Kако изгледа тунелот од кој…

Објавена снимка од тунелот од кој на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Министерство за одбрана на Русија: Од почетокот…

Брифинг на Министерството за одбрана на Русија.…

Русија размислува да ги замени борците од…

Руските власти ќе ја проучуваат опцијата за…

Зеленски: Ѝ го скршивме ,,рбетот” на руската…

МУкраинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата…