Објавено на:

Путин: Се решаваат проблемите на руската армија – Најитните прашања се решени

t

Рускиот претседател Владимир Путин, говорејќи за проблемите во армијата, на новинарите им изјави дека за сите прашања се разговара со Министерството за одбрана, тој е уверен дека стануваат се помалку акутни.


„Со Министерството за одбрана работиме редовно, за овие прашања разговараме со нив речиси секој ден, морам да кажам дека навистина имаше проблеми, судејќи според тоа што го кажувате, веројатно остануваат, иако сум уверен дека стануваат сè помалку во обем и престануваат да бидат толку акутни како на почетокот на овој процес, особено поврзан со мобилизацијата е прашање на време“, рече Путин за време на прес-конференцијата по неговата посета на Киргистан.


Тој додаде дека, според него, најитните прашања се веќе затворени, но потребно е одредено време за „промоција на релевантните индустрии“. Претседателот увери дека Министерството за индустрија сега е активно ангажирано во ова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…

Русија: Доказ дека Западот планирал војна со…

По денешната одлука на Германија да испрати…

Путин: Руските ПВО системи се едни од…

На средбата со гувернерот на регионот Белгород,…

Норвешки генерал: Во Украина загинаа над 180.000…

Началникот на Генералштабот на норвешките вооружени сили…