Објавено на:

(Видео) Путин се спореди со Петар Велики: Судбината на модерна Русија е да “ги врати и зајакне нејзините историски територии”

t

Путин: Судбината на модерната Русија ќе ги „врати и зајакне“ земјите кои ѝ припаѓале низ историјата.

Говорејќи во четвртокот, претседателот Путин изрази уверување дека Русија ќе ја врати контролата врз своите историски земји.

Тој се осврна и на економијата, нагласувајќи дека Русија немала и никогаш нема да има затворена.

Путин го спомена и славниот руски цар, Петар Први Велики кој, како што рече Путин, ги вратил и ги зајакнал руските територии, а “наша должност е да продолжиме”.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Дали се согласувате со Трас – Путин…

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство…

(Видео) Вака не се добива војна: Руските…

Новинарот Кристофер Милер на Твитер објави видео…

Путин и Зеленски со исто гледиште за…

Дипломатски извори соопштија дека Путин и Зеленски…