Објавено на:

Путин: Сите ја обвинуваат Русија ама Југославија, Ирак и Либија беа бомбардирани без санкции на ОН

t

Русија до крај ќе ја исполни својата должност да ги заштити луѓето што живеат во Донбас, што на крајот ќе доведе до зајакнување на надворешно-политичките позиции на нашата земја, изјави рускиот претседател Владимир Путин на седницата на 7. Источен економски форум.


„Русија донесе одлука по повторените обиди да го реши ова прашање со мирни средства да одговори на ист начин, пресликувајќи го начинот на кој дејствуваше нашиот потенцијален непријател – со вооружени средства. Ова го направивме намерно. Сите наши акции се насочени кон помагање на луѓето кои живеат во Донбас. Ова е наша должност и ќе ја исполниме до крај“, рече тој.
На крајот, ова ќе доведе до зајакнување на Русија и одвнатре и до нејзините надворешнополитички позиции, рече Путин.

Путин додаде дека меѓународното право е прекршено, но Руската Федерација не го прекршува, но поради некоја причина ја обвинуваат Москва, иако Југославија, Ирак и Либија беа бомбардирани без санкции на ОН

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…