Објавено на:

Путин со божиќна честитка до сите православни верници: Овој празник ги инспирира луѓето да прават добри дела

t

Рускиот претседател Владимир Путин им го честиташе Божиќ на православните христијани, се наведува на веб-страницата на Кремљ.


„Овој светол, сакан празник ги инспирира луѓето на добри дела и аспирации, служи за потврдување во општеството такви трајни духовни вредности и морални насоки како милост, сочувство, добрина и правда“, се вели во апелот.

Претседателот го истакна огромниот креативен придонес што Руската православна црква и другите христијански деноминации го даваат за единството на општеството, зачувувањето на историската меморија, образованието на младите и зајакнувањето на институцијата семејство.

Путин го привлече вниманието и на фактот дека црковните организации се грижат за оние на кои им е потребна помош и го поддржуваат воениот персонал кој учествува во специјална воена операција.
Според шефот на државата, ваквата голема, повеќеслојна и навистина несебична работа заслужува најискрена почит.


„Им посакувам на православните христијани, на сите кои го слават празникот Рождество Христово, здравје, успех и се најдобро“, рече тој.
На Бадник, Путин традиционално присуствуваше на богослужба во една од црквите. Оваа година – во катедралата Благовештение на московскиот Кремљ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груби: Празничните мигови нека бидат рефлексија на…

Првиот заменик на претседателот на Владата и…

Ахмети со честитка за Божиќ: Искрени желби…

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, по повод…

Божиќна честитка од Арсовска: Ви посакувам здравје,…

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска денеска го…

Освен во Македонија, Русија, Србија, православните верници…

Православните верници кои го следат Јулијанскиот календар…

Путин со божиќна честитка до сите православни…

Рускиот претседател Владимир Путин им го честиташе…