Објавено на:

Путин со закани кон Европа: Последиците ќе бидат исклучително болни

t

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Европа нема друга алтернатива освен да продолжи да ја користи руската енергија, предупредувајќи на „исклучително болни“ економски последици доколку континентот се обиде да го прекине снабдувањето со нафта и гас.

– Едноставно нема разумна замена за Европа, рече Путин во обраќањето од својата резиденција во близина на Москва.

– Едноставно нема резервни количини на глобалниот пазар, а испораките од други земји, пред сè од САД, кои би можеле да бидат испратени во Европа многукратно повеќе ќе ги чинат потрошувачите.

Лидерите на земјите од ЕУ се обидуваат да ја намалат зависноста од руската енергија. Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги критикуваше земјите како Германија кои се против целосна забрана на руската нафта и гас – велејќи дека имаат крв на рацете.

Сепак, Путин исто така призна дека има „проблеми со плаќањата на руските извозни енергенси“ бидејќи банките од „непријателските земји“ го одложуваат трансферот на средствата. – Како што многупати кажавме, тука најголем проблем е нарушувањето на извозната логистика, рече тој.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Инфлацијата во еврозоната се намалува, ама сепак…

И покрај фактот дека инфлацијата во еврозоната…

Жените во земјите на ЕУ имаат помалку…

Во јули 2022 година, жените имале 32,7…

Експлозијата би била како Хирошима: Поставени експлозиви…

Поранешниот воен инспекторат на Министерството за одбрана…

Во Европа распоредени дополнителни 20.000 американски војници

Aмериканскиот министер за одбрана, Лојд Остин, изјави…

Орбан: Европа балансира на работ на војна,…

Според унгарскиот премиер Виктор Орбан, Европа е…