Објавено на:

Путин става крај на доминацијата на САД и ЕУ? Предлага формирање на “Голема Евроазија”

t

Путин создава геополитички проект кој ја прекинува доминацијата на Америка и ЕУ, пишуваат руските медиуми.

Идејата на Владимир Путин за создавање „Голема Евроазија“ е геополитички проект.


Тоа значи дека Русија ќе ги преориентира своите политички и економски приоритети, а акцентот ќе биде ставен на зајакнување на соработката со азиските земји.

Ова може да го означи и крајот на англосаксонската хегемонија.

Членките на БРИКС, поточно Кина и Индија, како и други земји, го поддржаа формирањето на Големиот евроазиски простор.

Интерес за оваа иницијатива покажуваат и Шангајската организација за соработка (SCO), Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија и други организации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уште еден трофеј: Руските воздушни сили соборија…

Руските воздушни сили соборија украински авион МиГ-29…

Полски медиум: Калининград можеше да биде наш,…

Полски "Онет": Калининград можеше да биде наш,…

Путин “удри метла”: Големи промени во командата…

Руското Министерство за одбрана соопшти дека раководството на централните…

(Видео) Тешко на Украинците: Русија објави снимки…

Руското Министерство за одбрана објави снимка од…

Да ја прогласат за народен херој: Украинска…

Војниците поставувале мини кога коза, која побегнала…