Објавено на:

Путин: Терористите се подготвувале да убијат руски новинар

t

Рускиот претседател Владимир Путин објави дека се задушени активностите на терористичката група која го подготвувала убиството на еден од познатите руски новинари.

„Утринава Федералната служба за безбедност ја прекина работата на терористичката група која го планираше нападот и убиството на еден од познатите руски телевизиски новинари“, рече Путин, говорејќи на проширен состанок на Државното обвинителство.

Претседателот верува дека, претрпувајќи информациско фијаско во Русија, Западот се префрли на обид за атентат врз руски новинари.

„Со оглед на тоа што трпат порази и на ова информациско поле, мамејќи ги, се разбира, своите граѓани, користејќи ја својата монополска позиција во информацискиот простор на нивните земји и во некои други земји, но претрпувајќи фијаско овде во Русија, тие се свртеа кон терор. . „Во подготовка за убиството на нашите новинари“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вака прави НАРОД: Над 600.000 демонстранти на…

Над 600.000 демонстранти маршираат против најавената судска…

Познатиот фудбалер во затвор дели автограми во…

Дани Алвеш моментално е во затвор поради…

Привремено затворен преминот Неготино поради работа на…

Патниот премин Неготино времено ќе биде затворен…

(Видео) РЕКА ОД НАРОД: Израелската армија го…

Израелските одбранбени сили го подигнаа нивото на…

РКЕ утре ќе носи одлука за нови…

Регулаторната комисија за енергетика утре ќе одлучува…