Објавено на:

Путин: Терористите се подготвувале да убијат руски новинар

t

Рускиот претседател Владимир Путин објави дека се задушени активностите на терористичката група која го подготвувала убиството на еден од познатите руски новинари.

„Утринава Федералната служба за безбедност ја прекина работата на терористичката група која го планираше нападот и убиството на еден од познатите руски телевизиски новинари“, рече Путин, говорејќи на проширен состанок на Државното обвинителство.

Претседателот верува дека, претрпувајќи информациско фијаско во Русија, Западот се префрли на обид за атентат врз руски новинари.

„Со оглед на тоа што трпат порази и на ова информациско поле, мамејќи ги, се разбира, своите граѓани, користејќи ја својата монополска позиција во информацискиот простор на нивните земји и во некои други земји, но претрпувајќи фијаско овде во Русија, тие се свртеа кон терор. . „Во подготовка за убиството на нашите новинари“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руски експерт прашува: Ѝ подготвува ли САД…

Западот подготвува државен удар во Грузија со…

Ќе влеземе заедно? Мишел: Украина може да…

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави…

Рама: Конфликтите во Косово се од интерес…

Албанскиот премиер Еди Рама изјави за британскиот…

Спасовски: Мицкоски не знае како е да…

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва…

(Видео) Димовска и Трајковски пукаа шампањ кога…

Кога почна бомбардирањето на Белград од страна…