Објавено на:

Путин: Терористите се подготвувале да убијат руски новинар

t

Рускиот претседател Владимир Путин објави дека се задушени активностите на терористичката група која го подготвувала убиството на еден од познатите руски новинари.

„Утринава Федералната служба за безбедност ја прекина работата на терористичката група која го планираше нападот и убиството на еден од познатите руски телевизиски новинари“, рече Путин, говорејќи на проширен состанок на Државното обвинителство.

Претседателот верува дека, претрпувајќи информациско фијаско во Русија, Западот се префрли на обид за атентат врз руски новинари.

„Со оглед на тоа што трпат порази и на ова информациско поле, мамејќи ги, се разбира, своите граѓани, користејќи ја својата монополска позиција во информацискиот простор на нивните земји и во некои други земји, но претрпувајќи фијаско овде во Русија, тие се свртеа кон терор. . „Во подготовка за убиството на нашите новинари“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците бесни: Унгарија објави карта од Украина…

Украинското Министерство за надворешни работи ја укори…

ТАЖНА ВЕСТ: Малата Ана не успеа да…

Девет годишната Ана Аргировска од Куманово, за…

Невреме го зафати и Прилеп

Попладнево околу 18 часот регионот на Прилеп…

Ни треба целото оружје што го имате…

На Украина ѝ недостига оружје за контраофанзива,…

(Видео) Голем број демонстранти на протестот “Србија…

Со бројни транспаренти десетици илјади граѓани на…