Објавено на:

Путин: Терористите се подготвувале да убијат руски новинар

t

Рускиот претседател Владимир Путин објави дека се задушени активностите на терористичката група која го подготвувала убиството на еден од познатите руски новинари.

„Утринава Федералната служба за безбедност ја прекина работата на терористичката група која го планираше нападот и убиството на еден од познатите руски телевизиски новинари“, рече Путин, говорејќи на проширен состанок на Државното обвинителство.

Претседателот верува дека, претрпувајќи информациско фијаско во Русија, Западот се префрли на обид за атентат врз руски новинари.

„Со оглед на тоа што трпат порази и на ова информациско поле, мамејќи ги, се разбира, своите граѓани, користејќи ја својата монополска позиција во информацискиот простор на нивните земји и во некои други земји, но претрпувајќи фијаско овде во Русија, тие се свртеа кон терор. . „Во подготовка за убиството на нашите новинари“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјотрес ги стресе Турција и Грција

Земјотрес ја погоди Турција, а истиот го…

Столтенберг: Оружјето за Украина е патот кон…

На Украина ѝ треба повеќе оружје бидејќи…

Џанет Јелен: Ограничувањето на цената на руската…

Ограничувањето на цената за руската нафта донесена…

Украинскиот конфликт е „словенска братска војна“, вели…

Украинскиот конфликт е соочување меѓу две словенски…

Ива Матиќ- првата жена пилот во Македонија…

Луѓето треба да се ценат според квалитетите…