Објавено на:

Путин: Трамп е жртва на политички прогон

t

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека поранешниот американски претседател Доналд Трамп е жртва на „политички прогон“ поради својата кандидатура на претседателските избори во САД во 2024 година, против актуелниот шеф на државата Џозеф Бајден.

„Ова е политички мотивиран прогон од страна на неговиот ривал“, рече Путин во Владивосток, на рускиот Далечен Исток, каде што присуствува на економски форум.

Путин оцени дека ваквата ситуација укажува на „изопаченоста на американскиот систем“.

Путин исто така рече дека значајни промени во американско-руските односи се малку веројатни без оглед на тоа кој ќе стане следен претседател на САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Њујорк Тајмс: Лидерите на ЕУ во паника…

Владите на ЕУ испратиле претставници во САД…

Путин: Раководството во Киев „полуде“

Прогонувањето на Русите од страна на украинските…

Ердоган ги критикува САД бидејќи ја блокираа…

Невозможен е праведен свет со Америка во…

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…