Објавено на:

Путин јасен: Војската е во процес на распоредување на најнапредниот систем за противвоздушна одбрана

t

Претседателот на Русија, Владимир Путин, соопшти дека најнапредното руско противвоздушно и противракетно оружје веќе и се доставува на армијата.

-Руската војска е во процес на распоредување на С-500, најнапредниот систем за противвоздушна одбрана во земјата – потврди Путин во Москва, обраќајќи им се на дипломците на руските воени колеџи, додека ги опишуваше ги плановите на Русија за поставување напредни системи на оружје.


За новото вооружување Путин истакна дека ќе ги „одреди борбените способности на армијата и морнарицата во годините и децениите што доаѓаат“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русите создадоа специјално оклопно возило за…

Русите создадоа ново оклопно возило - „Ахмат“…

Украина воведе визен режим за руските државјани

Украина воведе визи за граѓаните на Русија…

Ќе почне ли Бугарија “војна” со Русија?…

Истекува рокот што Руската Федерација и го…

Зеленски лаже? Русите тврдат дека Змискиот Остров…

Змискиот остров во Црното Море останува под…

Зеленски: Протерувањето на Русите од Змискиот Остров…

Протерувањето на Русите од Змискиот Остров претставува…