Објавено на:

(Видео) Путин ја спушта топката на Балтикот: За прв пат проговоре за биолошките лабаратории во Украина

t

Претседателот Владимир Путин во понеделникот рече дека Русија нема проблем со Финска и Шведска, но дека проширувањето на воената инфраструктура на нивна територија ќе бара реакција од Москва, бидејќи нордиските земји се се поблиску до пристапување во НАТО.

Путин, говорејќи во Москва на самитот на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ) предводена од Русија, рече дека проширувањето на НАТО е проблем за Русија и дека таа мора внимателно да ги разгледа плановите на воената алијанса предводена од САД да го зголеми своите глобално влијание.

„Во Украина, под контрола на САД, направија компоненти на биолошко оружје, создадоа механизми за дестабилизирање на епидемиолошката ситуација во Комонвелтот на независни држави“, изјави рускиот претседател Владимир Путин на седницата на ОДКБ во Москва.

Рускиот претседател Владимир Путин на седницата на ОДКБ во Москва истакна дека Русија долго време предупредува на воено-биолошките активности на САД во постсоветскиот простор.

„Како што знаете, Пентагон отвори десетици специјализирани биолошки лаборатории и центри во нашиот заеднички регион. „Тие не се занимаваат со пружање практична медицинска помош на населението од оние земји во кои ги започнаа своите активности“, рече Путин.

Претседателот на Русија додаде дека главната задача на американските биолошки лаборатории е да собираат биолошки материјали и ги проучуваат за свои потреби спецификите на ширење на вируси и опасните болести.

„Дури и сега, за време на специјална операција во Украина, се добиени документарни докази дека компонентите на биолошкото оружје се направени во непосредна близина на нашите граници, што е прекршување на Конвенцијата за забрана на биолошко и токсично оружје“, рече рускиот претседател. .

Путин рече додаде дека НАТО излегло надвор од географијата што ја претпоставува нејзината наведена мисија, обидувајќи се да го прошири своето влијание понатаму на Исток.

Рускиот претседател, исто така, го нарече проширувањето на НАТО „вештачко“ прашање, кое води кон дополнителни глобални тензии, наместо какви било мирни цели.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Добро е што официјална Софија сака…

На ниво на односи помеѓу две страни…

На Таравари му е жал за ВМРО-ДПМНЕ:…

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари…

Кремљ го демантира Џонсон: Путин му рекол…

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денес ги…

72 години од смртта на Павел Шатев:…

На денешен ден, 30 јануари 1951 година,…

Пиле нема да пролета над гробот на…

Министрите за внатрешни работи на Македонија и…