Објавено на:

Путин ќе и објави тотална војна на Украина?

t

Инвазијата на Украина може да биде забрзана од руска страна, според британските гласини.

Москва, како што велат украински воени извори, преместува војници од Далечниот Исток на Русија во Украина, со цел повторно да ја засили офанзивата во Донбас.


Наведуваат дека рускиот претседател Владимир Путин е подготвен да објави „тотална војна“ на 9 мај. Датумот се совпаѓа со годишнината на Денот на победата во Русија, кој го слави предавањето на нацистичка Германија, и е избран од Кремљ за да ја објави промената на темпото во однос на „специјалната воена операција“. Денот на победата, оваа година, ќе се трансформира во „Z Day“, од буквата Z нацртана на руските тенкови. Русија на 24 февруари ја почна инвазијата на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Сирените за воздушен напад се огласија…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Надежта последна умира: Џонсон верува дека Украина…

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на…

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

Трас денеска ќе го објави планот за…

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас…