Објавено на:

Пушилин: Командантите од челичарницата „Азовстал“ не се меѓу предадените

t

Лидерот на самопрогласената Народна Република Доњецк, Денис Пушилин, денеска изјави дека украинските команданти во челичарницата „Азовстал“ во Мариупол не се меѓу оние кои досега се предале.

И сепаратистите и руското Министерство за одбрана соопштија дека се предале 959 бранители на „Азовстал“. Некои беа пренесени во болниците, но повеќето беа однесени со автобус во поранешна казнена колонија во сепаратистичкиот регион.

-Во моментов ги нема највисоките команданти, тие не се заминати. Но, ова е ситуацијата во моментов, рече Пушилин за медиумите од Доњецк.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо засилување за Арсенал – дојде Жоржињо

Досегашниот фудбалер на Челзи и италијански репрезентативец…

Не кажа само дали е македонски: За…

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во вечерашното…

Димитров за зголемување на владиното мнозинство: СДСМ…

Алијанса на Албанците и без влегувањето најавува…

Завршува можноста за санитарен лов во националниот…

На територијата на националниот парк Шар Планина…

Димитров: Бугарија го негира македонскиот идентитет и…

Поранешниот министер за надворешни работи од СДСМ…