Објавено на:

Пчели нападнале двајца мажи во Словенија, едниот почина

t

Во околината на Шкофја Лока во Словенија вчера утрото две лица биле нападнати од пчели, а едно починало од убоди.

Пожарникарите и спасувачите згрижиле еден маж, додека друг починал на пат кон болницата во Љубљана.

– До пристигнувањето на спасувачите, пожарникарите на ПГД Буковица им пружиле прва помош на повредените – јавува Дирекцијата за заштита и спасување на Република Словенија на својата веб-страница.

Пчеларите требаше да ги донесат кошниците во сабота, а вчера имаа намера да ги постават и правилно да ги сортираат. Според информациите, дел од кошницата пропаднала, а пчелите ги нападнале и двајцата.

Помладиот побегнал во шумата пред пчелите, додека постариот се повлекол кон автомобилот. Според некои информации, тој имал намера да ги смири пчелите со дим од цигара, но кога помладиот се вратил од шумата, наводно го нашол во тешка состојба на земја, пишува „Дневник“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Трагедија во Словенија: Пожарите и горештините…

Во Словенија веќе петти ден беснеат пожари,…

(Видео) Страшен пожар беснее во Словенија: Објавена…

Големите пожари на отворен простор оваа година…

Мицковски: Нашево кутро дезавуирано државиче ќе испрати…

Ивор Мицковски прашува дали Македонија ќе испрати…

Истополовите партнери во Словенија ќе може да…

Уставниот суд на Словенија денеска ги оцени…

Пахор: Се решава судбината на Западен Балкан,…

Претседателот на Словенија Борут Пахор изјави дека…