Пeтровска го честита 9 Мај, Денот на победата над фашизмот: Слава ѝ на Украина!

t

Денот на сеќавањето и помирувањето не претставува култ на победата, туку уважување на мирот, порача вечерва министерката за одбрана, Славјанка Петровска.

Соочени повторно со ужасите на војната на европско тло, оддаваме почит на жртвите од Втората светска војна (1939-1945) и Руската војна против Украина од 2022 година. Фотографиите од изложбата „XXI век. Европа. Непростливо злосторство“ во рамки на овој свечен настан, говорат погласно од сите зборови за недозволивоста на рускиот акт на агресија. Слава ѝ на Украина!, објави Петровска на својот официјален профил на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лукашенко: Ако им треба помош на нашите…

Зборувајќи за време на државната посета на…

Еден гол му беше доволен на Интер…

Бранителот на пехарот во Купот на Италија,…

Заврши седницата на ИО на СДСМ: Еве…

(Интегрален текст од изјавата на Богданка Кузеска,…

(Видео) Грев е ова што ѝ го…

Грев е тоа што ѝ го прават…

(Видео) Ангелов ексклузивно за Инфомакс: На следните…

Доколку на наредните избори не добиеме 100%…