Пpeтерале со пиeњeто: Ceдум малoтeници меѓу вкупно 17 примени на Toкcикологија

t

Во текот на новогодишната ноќ на Универзитетската Клиника за токсикологија Скопје се регистрирани 17 алкохолни интоксикации, од кои седум кај малолетници од 14 до 17 години, информираат за МИА, од ЈЗУ Универзитетска Клиника за Токсикологија – Скопје.

Како што посочуваат од клиниката, 10 пациенти биле машки, а седум женски лица. По амбулантскиот третман ја напушиле клиниката.


Во пресрет на празниците од Службата за Итна медицинска помош и Универзитетската клиника за токсикологија упатија апел за умерено консумирање храна и алкохолни пијалоци, за да нема алкохолни труења, тепачки и сообраќајни незгоди, но и хронично болните редовно да ја земаат терапијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Малолетници од Охрид се обиделе да силуваат…

Четворица малолетници од Охрид се осомничени дека…

Уапсени двајца малолетници осомничени за нападот на…

– Тетовската полиција информира дека денеска се…

Во Тетово се точел алкохол на малолетници…

Ноќеска во времето од 23.00 до 03.00…

Уапсени неколку малолетници од Виница – била…

На 09.04.2022 во 21.45 часот во Градски…

Тинејџерка избегала од токсикологија – Полицијата се…

16-годишна девојка, која се лекувала на Клиниката…