Пpoблеми во СДСМ: Шилегов не се согласувал со дел од предлозите за министри

t

Поранешниот скопски градоначалник Петре Шилегов бил воздржан кон предлозите на Димитар Ковачевски за нови владини министри од редовите на СДСМ.

Како што неофицијално дознава Фокус, Шилегов денешната седница на Извршниот одбор изнел забелешки дека дел од предлозите за нови министри не треба да бидат на списокот.


Притоа, како што брифираат високи партиски избори, тој не издвоил конкретни имиња, но посочил дека некои од предложените кандидати во голема мера биле заслужни за поразот на изминативе локални избори.

Затоа, според него, ним не им било местото во новата влада, особено во ситуација кога, велат нашите соговорници, партијата почнала да напредува во Скопје.

После дискусијата на ИО, тој не гласал ниту „за“ ниту „против“ предлозите за членови на новата влада, додека на седницата на Централниот одбор воопшто не дискутирал.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Фуркан ЈАКО ГО ПОДБРА Таче: Па…

19 службени возила за 19 километри асфалт…Вака…

Ковачевски за Отворен Балкан: Ние се поврзуваме…

Со Отворен Балкан ги отстрануваме работните дозволи…

Ќе се поедноставува постапката за поставување фотоволтаици

Премиерот Димитар Ковачевски денеска соопшти дека се…

Ајде мајката: Владини службеници на државен трошок…

Вработени во владината служба за општи и…

СДСМ: Ковачевски спроведува инвестициски бум во земјоделието

Време на светската економска криза не треба…