Објавено на:

Работниците на италијански аеродром пронашле оружје во “хуманитарен товар” за Украина?

t

Работниците на италијанскиот аеродром пронашле оружје во „хуманитарен товар“ за Украина, пишува „Пиза тудеј“.

Според порталот, персоналот на аеродромот во градот Пиза се пожалил на синдикатот дека наместо храна и лекови во кутиите со „хуманитарна помош“ за Украина, има оружје, муниција и експлозиви.

Вработените се спротивставија на испраќање на ваква „хуманитарна помош“ во Украина, а синдикатот повика на забрана за такви летови.

Според пишувањата на медиумите, авионите прво се испраќаат во Полска во базите на САД и НАТО. Оттаму, товарот се доставува до Украина по копнен пат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Песков дециден: Враќање на Крим во Украина…

Изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека…

Хрватска ќе обучува украински војници: Резников му…

Украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников на…

Зеленска: Сите Украинци ќе станат посилни поради…

Првата дама на Украина Олена Зеленска во…

Зеленски: Уништувањето на инфраструктурата нема да нè…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека…

Шолц: Путин веќе не може да победи…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека рускиот…