Објавено на:

Работодавачите ја притискаат бугарската Влада: Платете во рубљи и купете гас од Гаспром , не ни требаат дополнителни трошоци

t

„Во Бугарија работодавачите бараат владата да продолжи со снабдувањето со гас и преговорите со Гаспром“, изјави вицепремиерката и министерка за економија и индустрија Корнелија Нинова.

„И додека тоа не се случи во меѓувреме – донесете одлука и замрзнете ја цената на гасот на ниво на сегашните цени. Да се ​​воведат дополнителни даноци на вишокот добивки на енергетските компании. „Продолжете да ја плаќате таксата за високата цена на струјата“, додаде бугарскиот министер.

Бугарскиот министер за финансии објави дека земјата преговара со Грција и Италија за набавка на доволна количина на природен гас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Демократска Бугарија” бара веднаш по составување на…

Поднесуваме предлог-одлука за испраќање воено-техничка помош за…

Костов: Грците уништуваат историски документи, Бугарите ги…

Македонците во Кукуш во времето на Делчев…

Костов: Цар Борис и татко му Фердинанд…

- Не прифаќам директно веднаш да одиме…

Следува казна затвор од 5 до 15…

Офиицјално бројот на жртви во експлозијата во…

Борисов ќе се мачи да создаде влада…

Изборите покажаа дека народот никому не му…