Радев го нарече Гоце Делчев „апостол на слободата на македонските Бугари“

t

Добрососедските односи меѓу Бугарија и Република Северна Македонија ќе бидат стабилни и неповратни кога историската вистина ќе нѐ обедини, напишал бугарскиот претседател Румен Радев на својата страница на Фејсбук, каде објавил дека на 4 мај ќе се одбележи годишнина од смртта на Гоце Делчев во Софија.

„На 4 мај славиме 119 години од смртта на Гоце Делчев. Националната конференција во негов спомен е израз на нашата длабока почит кон животот и делото на овој голем апостол на слободата на македонските Бугари“, додал Радев.

Националната конференција „Европска перспектива за добрососедски односи меѓу Република Бугарија и Република Северна Македонија“ ќе се одржи на 4 мај во Националната палата на културата во Софија.

Конференцијата е во организација на Институтот за историски истражувања при Бугарската академија на науките и Македонскиот научен институт и е под покровителство на бугарскиот претседател.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Игор Џамбазов се прости од Мешковски: Ме…

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина…

И покрај налогот за апсење, Путин ќе…

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, по…

Две жени повредени во сообраќајка во Скопје

На 20.03.2023 во 13.15 часот во СВР…

Песков откри за што разговарале Путин и…

Претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин…

Љупчо Георгиевски го прогласи за мртов Македонизмот

Последните десет поста ми беа посветени на…