Радев: Имаме некои разлики со Владата за позицијата кон Македонија

t

Одржувањето на добриот тон со владата зависи од решавањето на стратешките прашања за земјата, како она за Македонија, изјави денеска бугарскиот претседател, Румен Радев, цитиран од „ДИР“.

Имаме некои разлики и јас ќе продолжам да ја следам оваа позиција и од тоа ќе зависат моите односи со владата – додаде претседателот.

Владата мора да работи на стратешки прашања за државата и да слуша што и кажуваат граѓаните, истакна уште Радев на средбата во Амбасадата на Република Бугарија во Берлин со претставници на бугарската заедница во Германија.

Шефот на државата е во посета на Сојузна Република Германија на покана на неговиот колега, претседателот Франк-Валтер Штајнмаер, со кого денеска треба да се сретне.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Демерџиев му кажал на Спасовски: Говорот на…

Република Македонија, односно Оливер Спасовски ветил дека…

Стотици животи на болните од рак зависат…

Акцелераторот за зрачење на болните од рак…

(Вознемирувачко видео) Шокатна снимка од Гостивар: Отруени…

На социјалните мрежи се шират шокантни виде…

Сè уште трае истрагата за избеганиот затвореник…

Министерот за правда Никола Тупанчевски денеска изјави…

ДС: Потребна е независна агенција за борба…

Лидерот на Демократски сојуз, Трајанов не се…