Објавено на:

Радев: Не сакам да се убиваат луѓе со бугарско оружје

t

Бугарскиот претседател Румен Радев кажа дека неговата држава нема да испрати оружје во Украина затоа што не сака да се убиваат луѓе со бугарско оружје.

Радев кажа дека секој ден од оваа војна е загуба за цела Европа, а неговата држава иако е дел од НАТО и нивните одлуки, сепак не сака да обезбеди оружје.

Не сакам да се убиваат луѓе со бугарско оружје, тоа е недозволиво, кажа Радев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Радев денеска има разговор во „четири очи“…

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска има разговор…

ПЕТКОВ, НЕ ЛETAЈ ВО АВИОНОТ ВО КОЈ…

Пишува м-р Слободан ТОМИЌ Никогаш не сум…

Дали Петков ќе ја посети или не…

По вчерашната средба на бугарскиот политички врв…

Македонците да престанат со фалсификувањето на нашето…

Бугарија е најголемиот поддржувач на европската интеграција…