Радев: Не смееме да дозволиме легитимизација на македонизмот во ЕУ, таму нема место за идеолози на Коминтерната

t

“Не смееме да дозволиме легитимација на македонизмот во ЕУ“, рече бугарскиот ретседател Румен Радев по средбата со германскиот канцелар Олаф Шолц.

Според него, „идеолозите на поранешна Југославија и Коминтерната немаат место во ЕУ.

„Бидејќи тие ќе имаат долгорочни неповолни последици за Унијата. Затоа Бугарија, како одговорна членка на ЕУ, мора да работи на таков начин што ќе ги интегрира партнерите, а не на проблемите“, рече Радев.

„Кога зборуваме за заеднички европски контекст, не смееме да дозволиме тенденцијата на нашата национална позиција кон Македонија да стане заложник на конфликтот во Украина“, нагласи шефот на државата.

„Неверојатно е како Европа, која даде пример за остатокот од светот во однос на демократијата, човековите права, толеранцијата и отпорот кон говорот на омраза, е подготвена да ги напушти овие принципи и вредности“, додаде Радев, осврнувајќи се на наводниот притисок врз да се одблокира процесот на преговори на Македонија со ЕУ.

„Исклучително сум задоволен од разбирањето дека добро аргументираната бугарска позиција одговара“, рече тој за реакцијата на германската страна на прашањето за ветото за Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Мост” го улови бугарскиот амбасадор во Албанија:…

Продолжува бугарската пропаганда за асимилација на Македонците…

Земјоделците во Бугарија ќе блокираат патишта и…

Во Бугарија денеска почна националниот протест на…

Бугарија во паника: Пронајден дрон, не се…

Модуларна формација за отстранување муниција од поморската…

Бугарски генерал го подбра бугарското разузнавање: Зарем…

Бугарскиот генерал Атанас Атанасов, кој воедно е…

Јотова се надева дека “Македонија ќе ги…

„Мора да се искористат сите напори на…