Објавено на:

Раздор во Алијансата? Турција одби да учествува на НАТО вежбите во Грција

t

Претседателот на Турција, Ердоган, го извести генералниот секретар на ООН Гутер, дека Турција е подготвена да обезбеди максимална поддршка за работата на хуманитарните коридори во Украина, односно обезбедување на договорот кој Русија и Украина го имаат.

Гутереш во телефонски разговор го известил Ердоган за контактите што ги имал во Москва и Киев.

Во меѓувреме, турските воздушни сили одбија да учествуваат во вежбите „Tiger Meet“ во Грција, закажани за 9-22. Мај, поради наводната политичка манипулација од Атина, пренесени турски медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе нè напаѓа некој? Столтенгерг ги повика…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска…

Голема благодарност од Ердоган: Никогаш нема да…

Турција никогаш нема да ја заборави солидарноста…

Црвениот крст на РМ му додели признание…

Црвениот крст на Република Македонија денеска на…

БРАВО хумани луѓе! Црвен Крст собра еден…

Црвениот крст на РМ со свечен чин…

Столтенберг: Русија сакаше помалку НАТО во Европа,…

Со очекуваниот близок пристап на Финска во…